Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Mestská časť DevínHľadať
 
 

Informácie o mestskej časti

Vitajte v Devíne! 

 

Toto známe vinárske mestečko vyrástlo vďaka križovatke dvoch obchodných ciest “jantárovej” a “podunajskej”. Medzi prvé písomné zmienky o Devíne patrí listina z roku 1237 pod názvom “Villa Thebyn”, no rozvoj remesiel a strategická poloha mu zaručili, že už v roku 1428 nadobúda charakter mestečka. Mestečko bolo poddané Devínskemu hradu.

Osamostatnenie a privilégiá dostáva Devín od cisára Maximiliána v roku 1568. V XVI. storočí bol významným trhovým miestom. V dôsledku možností odbytu bol zaznamenaný rast remesiel. Od XVI.- XIX. storočia máme záznamy o existencii piatich cechov, ktoré nám približujú život a prácu Devínčanov: cech lodníkov, rybárov, hrnčiarov, obuvníkov a vinohradníkov. V tomto období prekvitalo aj pestovanie ovocia a zeleniny, ktorého odbyt zaručovala lodná doprava. V roku 1829 bola založená Dunajsko-paroplavebná spoločnosť.

Veľký vzostup zaznamenalo naše mestečko v r. 1870 – 1890 Lafranconiho kameňolomom, ktorý dodával kameň na regulovanie brehov Dunaja. Devín je preslávený ríbezľovým vínom, s výrobou ktorého začal roku 1922 Alois Sonntag, vinice na jeho územi sa prvýkrát spomíjajú už v roku 1254. Zloženie obyvateľstva bolo do konca druhej svetovej vojny rozmanité. Žili tu v harmónii vedľa seba Nemci, Maďari, Slováci, židia a Chorváti. Devín bol raz v rukách uhorských, raz rakúskych, maďarských, českých i slovenských. K Bratislave bol pripojený roku 1946.

 


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka